انتخاب کولر گازی برای مناطق مختلف

برای خرید کولر گازی نیاز است تا به نکات بسیاری توجه کنیم چرا که این وسیله از جمله وسایلی است که برق بسیاری مصرف می کند، بخصوص در فصل گرما کولرگازی یکی از پرمصرف‌ ترین لوازم خانگی به حساب می اید. در صورتی‌ که افراد در هنگام خرید کولرگازی به مشخصات آن توجه کنند و کولرگازی متناسب با اقلیم اب و هوایی خود انتخاب کنند، نه تنها عمر کولرگازی خود را افزایش می دهند، بلکه باعث کاهش مصرف برق و هزینه‌ های کولرگازی هم می شوند. ما در این مطلب از وبلاگ کیلیما کوول به شما کمک می کنیم تا کولرگازی مناسب با اب و هوای منطقه خود انتخاب کنید، پس با ما همراه باشید.

انتخاب کولر گازی برای مناطق مختلف بر حسب نوع اب و هوا

انواع کولرگازی بر حسب نوع آب و هوا : کولرهای گازی به سه کلاس آب و هوایی تقسیم می‌ شوند که عبارتند از :

  • T1 : مناطق با اب و هوای معتدل

کولرهای نوع T1 ، مناطق معتدل مانند نیمه شمالی ایران و شهر تهران یا کرج را پوشش می دهند. این کولرها تا دمای حداکثر 43 درجه سانتی گراد و جدیدا بعضی سازنده ها تا دمای 46 درجه سانتی گراد کارکرد دارند.

  • T2 : مناطق با اب و هوای سرد

کولرهای نوع T2، بیشتر برای مناطق با آب و هوای سرد 7 تا 35 درجه مناسب هستند البته آن ها بیشتر از قابلیت گرم کولرها استفاده می کنند. این کولرگازی ها بیشتر برای مناطق غرب و شمال غربی ایران مناسب هستند

  • T3 : مناطق با اب و هوای گرمسری

کولرهای نوع T3 برای مناظق گرمسیری مانند استان های خوزستان، هرمزگان و بوشهر و بعضی شهرهای سیستان و بلوچستان کاربرد دارند چرا که این کولرها تا دمای 52 درجه سانتی گراد قابلیت کارکرد داشته و حتی برخی سازنده ها دستگاه هایی تولید کرده اند که در دمای 55 و 60 درجه سانتی گراد بدون مشکل کار می کند.

مطلب پیشنهادی ◄  سیستم VRF چیست؟ بررسی جامع وی آر اف

نکته : نوع کلاس آب و هوایی هر کولرگازی بر روی برچسب انرژی آن نوشته شده است. هر کدام از این کلاس های آب و هوایی دارای انواع مختلفی کولرگازی با ظرفیت های متفاوت است که با واحد BTU سنجیده می شود و هر چه عدد آن بیشتر باشد میزان سرمادهی آن نیز بیشتر خواهد بود و شما باید به توجه به شرایط خانه و متراژ آن ظرفیت مناسب را انتخاب کنید تا بهترین بازدهی را داشته باشد.

نکات مهم برای کاهش مصرف برق کولرگازی

  • سرویس سالیانه کولرگازی را حتما جدی بگیرید چرا که در صورت عدم سرویس، مصرف برق دستگاه شما بالا رفته و پرتاب باد دستگاه کم می شود و در دراز مدت اسیب جدی به دستگاه می زند، حتی کولرهای ابی سالی یک بار سرویس و تعویض پوشال می شوند.
  • تمیز بودن کندانسور کولر به لحاظ عبور جریان هوا به میزان زیادی از انرژی الکتریکی مصرفی کولر می کاهد، ضمنا پیشنهاد می‌ شود که در صورت امکان، کولرگازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار موجب افزایش تبادل حرارت در کندانسور و در نتیجه افزایش بازدهی کولر گازی و کاهش مصرف برق خواهد شد.
  • نصب کندانسور کولرهای گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی ان ها می شود.
  • درزگیری مناسب اطراف کولر، قرار نداشتن در معرض تابش مستقیم خورشید، سرویس به موقع و تمیز نمودن فیلترهای هوا و رادیاتور، تاثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی الکتریکی دارند.