در گرمای تابستون همه ما در فاصله نزدیک به کولر گازی می‌شینیم تا از هوای خنک اون لذت ببریم. همینطور که در حال خنک شدن هستیم، ناگهان متوجه میشیم که دیگه باد بهمون نمیزنه و دستگاه خنک نمیکنه. دستمون رو جلوی اسپلیت میگیریم و می‌بینیم که کلا از کار افتاده و خاموش شده. این اتفاقی نیست که واقعا کسی بخواد اونو تجربه کنه! واقعا حس بدی خواهد بود. در درجه اول حتما برق خونه رو چک می‌کنیم. بعد سراغ کابل برق دستگاه می‌ریم و کم آن را تکان می‌دهیم تا ببینیم مشکل رفع میشه یا نه. اما اگه با این روش‌ها هم مشکل شما حل نشد، باید عوامل مختلف رو بررسی کنید. البته ما به شما پیشنهاد می‌کنیم همین اول کار تلفن رو بردارید و با کیلیما کوول تماس بگیرین. کیلیما کوول سریعا میاد و خوش مشکل شما رو حل می‌کنه! اما شاید با کمی دقت و یکم دست به آچار بودن، خودتون هم بتونید مشکل رو حل کنید. پس این مقاله رو در وبلاگ کیلیما کوول بخونید و ببینید که علت خاموش شدن ناگهانی کولرگازی چی می‌تونه باشه و در مواقع روشن نشدن کولرگازی باید چه کار کرد.

علت خاموش شدن ناگهانی کولرگازی

خاموش شدن ناگهانی کولر گازی می‌تونه علت‌های مختلفی داشته باشه. به همین دلیل ما هم قصد داریم تا شما را مرحله به مرحله با علت‌های مختلف خاموش شدن ناگهانی کولر گازی آشنا کنیم تا در نهایت بتوانید روشی برای حل مشکل یا حداقل عامل ایجاد مشکل را پیدا کنید!

مشکل برق و سیم کشی ساختمان

معمولا در درجه اول وقتی که کولر گازی از کار می‌افته و کار نمی‌کنه، باید به سیم کشی و کلا دسترسی به برق شکل کرد. این مساله خیلی اتفاق می‌افته که یا سیم کشی دستگاه یا سیم کشی ساختمان دچار مشکل شده باشد. علت آن هم بسیار ساده است. زیرا در گرمای تابستان، کمپرسور کولر گازی شما میزان بیشتری کار می‌کند و جریان زیادی می‌کشد. افزایش جریان باعث می‌شود تا گرمای بیشتری تولید شده و به همین دلیل سیم کشی آسیب ببیند. اگر به صورت کاملا ناگهانی، کل برق خونه شما قطع شد، این نشون میده سیم یه جا داغ کرده و اتصالی ایجاد شده و فیوز برق پریده. اما اگه فقط کولر گازی شما خاموش شده، این یعنی سیم کشی اون بخش حتما مشکل پیدا کرده. برای این کار می‌تونید از دو روش استفاده کنید تا ببینید که مشکل از کجاست. اول از همه باید ببینید که برق صفحه پنل اسپلیت روشنه یا نه. اگه پنل روشن باشه، یعنی احتمال دمنده دچار مشکل شده. در این مواقع لازم نیست که نگران خرابی کمپرسور باشید. چون کمپرسور وقتی که خراب بشه، باد میزنه اما بد خنک نیست.

اما اگه صفحه پنل هم کلا خاموشه، یعنی برق مشکل پیدا کرده. بهتره با کمی تکان دادن سیم برق اسپلیت از اتصال اون اطمینان حاصل کنید. در بعضی مواقع، این سیم به خاطر جریان بسیار زیاد، آب میشه و اینو میشه از داخل سوکت اون متوجه شد. اگر اینطور هم نشده، احتما داره سیم کشی خونتون مشکل پیدا کرده باشه. برای چک کردن این موضوع هم میتونید از یک فاز متر استفاده کنید و ببینید که برق به پشت پنل میرسه یا نه.

مطلب پیشنهادی ◄  بایدها و نبایدهای داکت اسپلیت

افزایش بار بیش از حد موتور

اگر این اولین باره که با روشن نشدن کولرگازی مواجه شده‌اید، پس بدانید که خیلی جای نگرانی نیست. بعضی از کولرهای گازی دارای یک سوییچ ایمنی هستن که وقتی جریان بیش از یک حد برسه و دما رو افزایش بده، فعال میشه و موتور رو خاموش میکنه. به همین طریق، سوییچ به صورت خودکار بعد خنک شدن دوباره عمل میکنه و لازم نیست که نگران چیزی باشید. اما اگه بعد حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت کولر گازی دوباره روشن نشدن، متاسفانه مشکل از جای دیگه هست.

عملکرد سویچ ایمنی فشار

جالبه بدونید که علاوه بر سویچ ایمنی بار بیش از حد، یک سویچ ایمنی فشار نیز توی کولرهای گازی وجود داره. این سویچ، فشار گاز مبرد رو کنترل میکنه و قتی که فشار گاز مبرد خیلی بیش از اندازه بالا بره و احتمال آسیب شدید را افزایش بده، موتور رو به صورت کامل خاموش می‌کنه. این مشکل هم معمولا بعد خنک شدن موتور حل میشه و دوباره کولر گازی شما به کار می‌افته. معممولا عملکرد سوییچ ایمنی را می‌توان علت خاموش شدن کولرگازی اجنرال دانست. زیرا سوییچ‌های این دستگاه‌ها بسیار حساس هستند.

کثیفی کویل‌های کندانسور

کویل‌های کندانسور شباهت بسیار زیادی به رادیاتور ماشین دارن. کویل یک قطعه نسبتا بزرگ هست که حالت پره‌ای فلزی دارد. بین این پره‌ها، لوله‌های حاوی گاز مبرد عبور می‌کنه . اگر کویل کندانسور کثیف بشه، عملکرد خنک شدن کولر مختل می‌شه و گرمای اون شدیدا افزایش پیدا می‌کنه. معمولا کویل‌ها چون بیرون از خانه هستن، خاک زیادی می‌گیرن و اجازه عبور هوا رو نمی‌دهند. در حقیقت انگار که تبادل دما و باد را مختل می‌کنند و همین مساله باعث می‌شه که کولر شما بدون استراحت کار کند. بهتر است هر از چند گاهی، کویل کولر گازی خود را به خوبی تمیز کنید. اگه نمی دونید این کار چطور انجام میشه، پس کافیه با کیلیما کوول تماس بگیرین تا مشکل رو حل کنه!

کثیفی فیلترهای داخلی پنل

فیلتر کلا مثل یه توری میمونه که هوای پاک رو از خودش عبور میده و کثیفی، آلودگی و خاک رو به دام می‌اندازه. وقتی که این فیتلرها رو دیر به دیر عوض کنید، دیگه این توری تبدیل به یک دیوار میشه که حتی باد رو هم از خودش عبور نمی‌دهد! دقیقا مثل شلنگی آبی می‌شود که آن را از وسط تا کرده باشید و اجازه عبور آب را به آن ندهید. این روند می‌تواند باعث افزایش فشار و در نتیجه عملکرد سوییچ ایمنی شود. معمولا علت خاموش شدن کولرگازی اجنرال همین کثیفی فیلترها است.  پس حتما فیلترهای کولر گازی خود را به صورت دوره‌ای تمیز یا تعویض کنید و اگه نمی دونید چطور این کار رو انجام بدید، حتما با کیلیما کوول تماس بگیرین تا کولر شما رو به صورت کامل سرویس کنه.

علت خاموش شدن ناگهانی کولرگازی و کمپرسور آن در چیست؟

گران‌ترین بخش هر کولر گازی، کمپرسور آن هست. کمپرسور قطعه‌ای نسبتا کوچک و شبیه به یک دینام است که با تسمه کار می‌کند. زمانی که کمپرسور قطع شود، کولر گازی باد می‌زند اما خنک نمی‌کند. در اکثر مواقع زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، همه دچار اضطراب شدید می‌شوند، زیرا تعمیرات کمپرسور کولر گازی می‌تواند بسیار هزینه بر باشد. اما نگران نباشید. در همه موارد تعمیرات کمپروسر خیلی هم گران نیست. اگه در این مورد نگران هستید، می‌تونید با کیلیما کوول تماس بگیرین و از اونا بخواین تا مشکل شما را حل کنند. اما در اینجا قصد دارید تا به شما چند مورد از اشکالات رایج خرابی کمپرسور کولر گازی را بیان کنیم.

مطلب پیشنهادی ◄  چرا کولر گازی خانه را خنک نمیکند؟

گرم شدن بیش از حد کمپرسور

دقیقا همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، زمانی که کمپرسور افزایش دمای غیر منطقی و شدیدی داشته باشد، یک سوییچ ایمنی عمل کرده و به صورت کامل کمرپرسور را از کار می‌اندازد تا آسیب نبیند. پس اگر چندین و چند بار کولر گازی شما دچار خاموشی ناگهانی شد و سپس به کار افتاد، یعنی موتور شما بیش از حد گرم می‌کند و باید آن را سرویس کنید.

برفک زدن

علاوه بر گرمای شدید، ممکن است در قسمت خارجی یونیت، همانند جا یخی یخچال‌های قدیمی، برفک مشاهده کنید. این برفک نشان دهنده این است که چیزی مانع خروج هوای سرد به خانه می‌شود و موتور از کار می‌افتد.

کثیفی کویل

زماانی که کویل کندوانسور کثیف شده باشد، دیگر قادر به خنک کردن گاز مبرد نیست و همین مساله باعث افزایش دمای شدید هوا در بخش کمپرسور می‌شود.

روغن ریزی کمپرسور

کمپرسور باید در بازه‌های زمانی منظم، سرویس شود. یکی از بخش‌های سرویس و نگه‌داری، روغن کاری خواهد بود. وقتی که کمپرسور روغن ریزی داشته باشد، به اصطلاح خشک کار خواهد کرد و این باعث افزایش گرما و همچنین آسیب دیدگی قطعات داخلی اون میشه. پس حتما برای اینکه جلوی چنین مساله‌ای رو بگیرین، به صورت دوره‌ای کولر گازی خود را سرویس کنید.

بالا بودن نسبت فشار تخلیه به مکش

نسبت فشار تخلیه به مکش همواره باید ثابت باشد و کم و زیاد شدن این نسبت می‌تواند باعث خاموشی ناگهانی کمپرسور شود. اگر این اتفاق رخ دهد، باید حتما کمپرسور خود را سرویس کنید و به دنبال رفع مشکل بگردید. اما لازم نیست که خیلی هم نگران باشید. گاهی با یک تعمیر جزئی، مشکل شما حل می‌شود.

اشکالات برقی

کاهی علت خاموش شدن ناگهانی کولرگازی و روشن نشدن کولرگازی، ساده‌تر از چیزی که تصور می‌کنید هست و خرابی یا قطعی یک سیم کوچک باعث این همه مشکل شده است. به همین خاطر است که تعمیرکاران کیلیما کوول در ابتدا اشکالات برقی کمپرسور را بررسی می‌کنند و در مراحل بعدی به سراغ یافتن علل مختلف می‌روند.

در نهایت باید گفت که علت خاموش شدن کولرگازی اجنرال یا هر کولر گازی دیگری می‌تواند ساده و یا خیلی پیچیده باشد. برخی از مشکلات با هزینه‌ای بسیار کم حل می‌شوند و برخی دیگر می‌توانند هزینه‌های بسیار زیادی را بر گردن شما بیاندازند. پس برای اینکه خودتان را در مقابل این هزینه‌های هنگفت بیمه کنید، بهتر این است که حتما به صورت دوره‌ای کولر گازی خودتون رو سرویس کنید .سرویس دوره‌ای هزینه‌ای زیادی نداره اما باعث میشه تا دچار مشکلات این چنینی نشوید.