اینورتر چیست؟

اینورتر Inverter نوعی کنترل کننده دور موتور و راه‌انداز موتور و به عبارتی یک مبدل برق است که جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل می کند و با تغییر دادن فرکانس و ولتاژ اعمال شده به الکتروموتور ، آن را به گردش در می‌آورد. این تکنولوژی در دستگاه های زیادی استفاده می شود، که یکی از ان ها کولر گازی  است. امروزه اینورتر در بیشتر کولرهای گازی جدید استفاده می شود که احتمالا شما هم اسم آن را شنیده اید و این سوال برای شما پیش امده که اینورتر چیست. ما در این مطلب از وبلاگ کیلیما کوول تکنولوژی اینورتر را بطور کامل برای شما توضیح داده و همچنین کاربرد و نحوه عملکرد آن در کولرگازی را شرح خواهیم داد.

اینورتر چیست و چه کاربردی در کولر های گازی دارد؟

در واقع اینورتر به معنای معکوس کننده است و در سیستم‌های کمپرسوری به معنای دور متغیر است به طوری که چرخش کمپرسور دورانی و سرعت ان متغیر است و بسته به دما و رطوبت تنظیمی توسط کاربر، دور کمپرسور کم یا زیاد می شود و هیچ وقت کمپرسور در زمانی که به دمای دلخواه کاربر برسد کامل خاموش نمی‌شود بلکه فقط دور ان کم می‌شود و با حداقل مصرف برق کار می‌کند و بسته به نیاز مجدد شروع به کار با دور بالا می کند. کمپرسورهای اینورتر اکثرا با گاز جدید R410 که سازگار با محیط زیست است ، کار می‌کنند و در نتیجه راندمان دستگاه بالاتر است. کولرهای گازی اسپلیت مدل اینورتر بین 30 الی 60 درصد کم مصرف ترند بنابراین قیمت بالاتری هم دارند.

مطلب پیشنهادی ◄  مناطق مختلف از چه نوع کولر گازی باید استفاده کنند؟

سه مزیت اصلی کمپرسور اینورتر

درجه حرارت پایین تر و صدای کمتر

کمپرسورهای معمولی برای کارکردن نیاز به ولتاژ بالا دارند و در نتیجه انرژی زیادی به صورت گرما تلف می‌شود و بخاطر دور زیاد لرزش، صدای نسبتا زیادی هم تولید می‌کند ، در حالیکه کمپرسور inverter بسیار کم صداست و بخاطر قابلیت کارکرد با دور پایین کمترین انرژی گرمایی را تلف می‌کند.

ایجاد دمای ثابت و بدون نوسان در محیط با کمپرسورهای (DC Inverter)

استفاده از کمپرسور‌های جدید Dc-Inverter (چند دور) در کولرهای گازی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی تا 40% می شود ، چون دستگاه بعد از رسیدن به دمای مورد نظر خاموش نمی‌شود بلکه دور خودش را کم می‌کند. چون کمپرسور قابلیت کارکرد با 3 دور مختلف را دارد در زمانی که نیاز به تمامی ظرفیت کمپرسور وجود ندارد، و می‌تواند بر حسب نیاز به صورت هوشمند از 1 سوم یا 2 سوم توان خود استفاده کند و این در حالی است که دستگاه‌های اسپلیت معمولی چنین قابلیتی ندارند و از زمان شروع به کار با 100% توان خود تا هنگام خاموشی به کار خود ادامه می‌دهند.

عدم استفاده از (capacitor) خازن در سیستم های dc inverter

یکی از عوامل مصرف زیاد کولرهای گازی استفاده از خازن در ان‌هاست، که در هنگام استارت‌، ولتاژ زیادی از شبکه برق می‌گیرد و باعث صدمه زدن به سایر وسایل برقی می‌شود. خازن به صورت دائم کار ذخیره و تأمین ولتاژ را برای کمپرسور به عهده دارد، این در حالی است که در سیستم اینورتر کمپرسور، برق ورودی AC متناوب را به DC  تبدیل می‌کند و با کنترل فرکانس دور کمپرسور تنظیم می‌شود و دیگر برای استارت اولیه و همچنین کارکرد نیازی به خازن ندارد.

مطلب پیشنهادی ◄  تشخیص کولر گازی تقلبی گری از اصلی

سیستم تراکم گاز در این کمپرسورها از نوع روتاری است ، با این تفاوت که سیستم الکتروموتور ان با جریان برق مستقیم (DC) کار می‌کند.