با توجه به موارد کاربرد فراوان جهت ایجاد تهویه مطبوع از طریق داکت اسپلیت برای محیط های خانگی، اداری، تجاری و حتی صنعتی،لذا طراحی و اجرای یک سیستم استاندارد کانال کشی داکت اسپلیت از اهمیت فراوانی برخوردار است. در سال های اخیر از روش های مختلف از جمله انواع داکت های هوارسان با مقاطع گرد و چهارگوش برای کانال کشی داکت اسپلیت بهره گرفته می شود. به همین منطور به بررسی و معرفی انواع روش های گوناگون جهت کانال کشی داکت اسپلیت می پردازیم.


کانال کشی
داکت اسپلیت 
از طریق کانال فلکسیبل

این روش که در سالیان اخیر با استقبال روزافزونی مواجه شده از جمله روش های کم هزینه و استاندارد به حساب می آید. عموما کانال کشی داکت اسپلیت با استفاده از کانال فلکسیبل در فضاهای سقف کادب یا مواردی از این قبیل کاربرد بسیار بیشتری دارد. از آنجا که کانال فلکسیبل دارای انعطاف بسیار بالا و همچنین وزن کمی می باشد در این فضاها به راحتی قابل نصب می باشد. کانال کشی داکت اسپلیت در این روش به لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد، چون علاوه بر هزینه مناسبی که به لحاط جنس مطرح است هزینه های نصب نیز بسیار اقتصادی و قابل توجیه است. البته کانال کشی داکت اسپلیت با استفاده از کانال فلکسیبل، شامل متریال های گوناگون از جمله عایق دار و بدون عایق می شود که هر یک از این دسته بندی ها نیز دارای انواع مختلفی می باشد.

مطلب پیشنهادی ◄  تهویه مطبوع در مقابل کرونا

 

کانال کشی داکت اسپلیت از طریق کانال گالوانیزه

استفاده از این جنس کانال ها از قدیم در ساختمان های ایرانی جهت انتقال باد کولر آبی رواج داشته است. اما کانال استفاده شده در کانال کشی داکت اسپلیت از نظر ابعاد، ضخامت ورق و عایق کاری متفاوت می باشد. به نحوی که در صورت استفاده از این نوع کانال برای اجرای داکت اسپلیت باید از عایق آلاستوری استفاده گردد که با هزینه اجرا بسیار گران تمام می شود. به دلیل تولید باد با حجم پایین تر توسط داکت اسپلیت ابعاد کانال استفاده شده در این سیستم کمتر از کانال کولر آبی می باشد. اما محاسبه این ابعاد به چند پارامتر مهم بستگی دارد. با فرض ثابت گرفتن برخی ضرایب، میزان هوای تولید شده از مهمترین این پارامتر ها می باشد. ابعاد کانال در همه جای سیستم کانال کشی یکسان نبوده و به میزان خروجی مورد نیاز بستگی دارد.

کانال کشی داکت اسپلیت از طریق پلی یورتان

یکی از پر مصرف ترین مدل های کانال های از پیش عایق شده بوده که از پلی اورتان ساخته می شود و به علت ضریب انتقال حرارت پایین (0.019w/m°k)، دارای اتلاف انرژی بسیار کمی است. این ماده به دلیل دارا بودن کلاس حریق B1 و همچنین طول عمر بالا، کاربرد زیادی در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی و … دارا می باشد. لازم به ذکر است ضریب گسترش دود و شعله در این کانال ها منطبق بر مقررات ملی ساختمان کمتر از اعداد 50 و 25 می باشد.