در این مقاله به مشخصات داکت اسپلیت خوب به منظور خریدی بهینه و متناسب با نیاز شما اشاره خواهیم داشت. سیستم تهویه مطبوع شامل تجهیزات و دستگاه های متعددی می باشد که همگی به منظور ایجاد هوایی مطبوع طراحی و ساخته شده اند. این شاخه از تاسیسات ساختمان وظیفه ایجاد هوایی مطلوب در فضای داخلی را به عهده دارد و به این ترتیب آسایش ساکنین را در روزهای گرم سال فراهم می کند. یکی از سیستم های پرکاربرد در این زمینه سیستم داکت اسپلیت می باشد.

به جهت خنک کردن محیط در مکان های مختلف نظیر منازل مسکونی، ساختمان های اداری و یا تجاری مورد استفاده قرار گرفته و با توجه به عملکرد این دستگاه و دارا بودن مزیت های متعدد با استقبال فراوانی در سراسر دنیا مواجه شده است.  و با توجه به گرمایش جهانی و گرم شدن کره زمین در دیگر نقاط کشور نیز هنگام خرید ترجیح می دهند دستگاهی پربازده و در عین حال کم مصرف را انتخاب و خریداری نمایند. با توجه به همین موضوع با آگاهی از ویژگی های یک داکت اسپلیت خوب و در نظر داشتن نکات کلیدی می توان خریدی متناسب با نیاز انتخاب و خریداری نمایید.

با توجه به پرکاربرد بودن سیستم داکت اسپلیت شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در خصوص طراحی و ساخت انواع داکت اسپلیت در حال فعالیت بوده و سالانه میلیون ها دستگاه را تولید و روانه بازار رقابت می کنند. با توجه به گستردگی محصولات موجود انتخاب بهترین نوع داکت اسپلیت کمی دشوار به نظر می رسد. چرا که هریک از شرکت های سازنده استانداردها و روش های تولید مربوط به خود را در پی داشته و در نهایت سیستم های تولیدی با سطح کیفیت متفاوت تولید و عرضه می گردد. در ادامه به مشخصات یک داکت اسپلیت خوب اشاره خواهیم داشت. اگر شما نیز داکت اسپلیت را به منظور سیستم تهویه مطبوع برای ساختمان خود در نظر گرفته باشید، بدون شک به دنبال خریدی بهینه و مقرون به صرفه خواهید بود بنابراین با آگاهی داشتن از مشخصات یک داکت اسپلیت خوب می توان دستگاهی متناسب با نیاز انتخاب و خریداری نمود. در ادامه به ویژگی ها و نکات کلیدی در این زمینه اشاره خواهیم داشت.

نگاهی به نحوه عملکرد داکت اسپلیت

به منظور بررسی مشخصات یک داکت اسپلیت خوب بهتر است در ابتدا نگاهی به عملکرد این سیستم ها داشته باشیم. داکت اسپلیت همانطور که از نامش پیداست از دو یونیت مجزا تهیه شده که بخش های داخلی و خارجی از طریق لوله های مبرد و اتصالات با یکدیگر در ارتباط می باشد. پنل داخلی یا همان هواساز درون سقف قرار گرفته و از طریق مسیر کانال کشی به اتاق ها و سایر فضاهای داخلی هوای ایجاد شده را منتقل می کند. هواساز هوای مورد نیاز را از یونیت خارجی یا همان کندانسور دریافت می کند. پنل خارجی به علت ایجاد صدا و گرما در فضای باز محیط قرار می گیرد. درون کندانسور کمپرسور تعبیه شده و از طریق متراکم سازی گاز مبرد و تبدیل آن به مایع هوا و دمای مورد نیاز را تامین می کند.  گروه فنی مهندسی دماپویا در مقاله ای مجزا به معرفی بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار پرداخته که با مراجعه به این لینک می توان برندهای مطرح و معتبر بازار را مورد بررسی قرار داد. در ادامه نکات مهم در خصوص خرید داکت اسپلیت خوب اشاره خواهیم داشت.

مطلب پیشنهادی ◄  اینورتر چیست و چه کاربردی در کولر های گازی دارد؟

نوع کمپرسور بکار رفته در داکت اسپلیت

با توجه به نحوه عملکرد داکت اسپلیت، کمپرسور جز اصلی و مهم این تجهیزات به شمار می آید چرا که وظیفه ی متراکم سازی گاز مبرد درون محفظه را به عهده دارد. به طور عمده از سه نوع کمپرسور در داکت اسپلیت بکار رفته که هریک ویژگی های مختص به خود را دارا می باشند. برای آگاهی از مشخصات داکت اسپلیت خوب و خریدی متناسب با نیاز باید دانست که کمپرسور روتای در مناطق معتل و مرطوب بیشترین کاربرد را داشته و در ظرفیت های ۳ تن تبرید مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به هوادهی دستگاه معمولا در متراژ های کمتر نظیر منازل مسکونی و اداره ها کاربرد دارند. کمپرسور های اسکرال در داکت اسپلیت هایی با ظرفیت هوادهی حداقل ۳ تن تبرید و حداکثر  ۱۰ تن ترید بکار گرفته می شود و در مناطق حاره ای بیشترین کاربرد را دارا می باشد. نوع سوم کمپرسور بکار رفته در داکت اسپلیت از نوع پیستونی با قدرت هوادهی بالاتر و مورد استفاده در مناطق گرمسیری می باشد.

میزان صدا حین عملکرد

هواساز درون سقف داخل ساختمان قرار گرفته و از طریق کانال های تعبیه شده در سقف هوای ایجاد شده به داخل اتاق های منتقل می کنند. بنابراین حین عملکردی میزانی صدا ایجاد می کند که برای ساکنین آزار دهنده و ناخوشایند به شمار می آید. از مشخصات یک داکت اسپلیت خوب میزان صدای کم آن حین استفاده و روشن بودن دستگاه می باشد. میزان صدا را با واحد دسیبل dba بیان می کنند. هر دستگاهی شامل کاتالوگ و دفترچه راهنما می باشد که به این آیتم اشاره داشته است. به طور عمده صدایی بین ۵۰ تا ۵۵ dba معقول بوده و کمترین مزاحمت را برای ساکنین ایجاد می کند و بدون اخلال در آرامش آنها هوایی مطلوب و دلنشین را فراهم می کند.

مطلب پیشنهادی ◄  تفاوت چیلر تراکمی و چیلر جذبی

مارک و برند معتبر

با توجه به نیاز بازار شرکت های متعددی در خصوص طراحی و ساخت انواع داکت اسپلیت در حال فعالیت بوده و سالانه میلیون ها دستگاه را روانه بازار رقابت می کنند. شرکت ها و کمپانی های معتبر به طور عمده از قطعات و متریال مرغوب در ساخت سیستم ها بهره می برند که همین امر تاثیر بسزایی در سطح کیفیت دستگاه دارا می باشد. همچنین به منظور ارائه خدمات بیشتر به مشتریان دستگاه های تولیدی را با گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می نمایند. مشخصات یک داکت اسپلیت خوب می تواند برند مطرح و خدمات پس از فروش آن می باشد. از برندهای پرفروش بازار می توان به داکت اسپلیت میتسوبیشی اشاره داشت. در صورت خرید از برندهای معتبر می توان در صورت بروز هر نوع مشکل با مراجعه به شرکت ارائه دهنده از گارانتی و خدمات پس از فروش آن بهره مند شد.

نوع و میزان برق مصرفی

با توجه به اهمیت انرژی و روش های کاهش اتلاف و هدررفت انرژی، میزان و نوع برق مصرفی از مشخصات داکت اسپلیت خوب به شمار می آید. برق مصرفی این سری از سیستم ها از نوع تکفاز و سه فاز بوده و در ظرفیت های حداکثر ۳۶۰۰۰ BTU/H با برق تکفاز و در ظرفیت های بالاتر از نوع سه فاز استفاده می کنند. همچنین میزان مصرف انرژی به صورت برچسب روی دستگاه نمایش داده می شود. که این برچسب نشان دهنده ی میزان مصرف انرژی دستگاه می باشد. که هر چه قدر میزان مصرف انرژی کمتر بازدهی دستگاه بیشتر است، بنابراین دستگاهی با گرید انرژی A  کمترین میزان مصرف انرژی و گرید C بالاترین میزان مصرف انرژی را دارا می باشد.

تکنولوژی اینورتر

شرکت های سازنده به منظور کاهش مصرف انرژی در این سیستم ها از تکنولوژی اینورتر بهره می برند. این تکنولوژی از استارت زدن مکرر و خاموش و روشن شدن دستگاه جلوگیری می نماید و با توجه به دمای محیط دور دستگاه را کنترل و تنظیم می نماید. همین امر موجب کاهش استهلاک و افزایش بازدهی در داکت اسپلیت می گردد. از مشخصات یک داکت اسپلیت خوب می توان به دارا بودن تکنولوژی اینورتر اشاره داشت. علاوه بر این میزان مصرف برق را در دستگاه به کمترین حد رسانده و حدود ۶۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد.

شما عزیزان می توانید با مراجعه به فروشگاه کیلیما کوول نسبت به مشاهده و خرید سایر سیستم های تهویه مطبوع به منظور خریدی بهینه و مقرون به صرفه اقدام نمایید.